Konkurencja poprzez pozycjonowanie

Konkurencja poprzez pozycjonowanie

Każda firma działająca w gospodarce wolnorynkowej musi być gotowa na starcie z konkurencją. Konkurencja pomiędzy firmami odbywa się na bardzo wielu polach. Najczęściej firmy konkurują ze sobą poprzez ceny oferowanych produktów. Bardzo często elementem konkurencji jest jakość oferowanych usługi produktów. W miarę rozwoju rynku konkretnych produktów ważniejsze stają się kryteria związane z jakością obsługi czy wizerunkiem marki. Współczesny świat otworzył jednak jeszcze jedno pole konkurencji, które okazuje się być niezmiernie istotne. Tym polem jest pozycjonowanie w Google, czyli walka o jak najlepszą pozycję w wyszukiwarce giganta.

Nieobecni nie mają racji

Klasyczne podejście do konkurencji pomiędzy firmami każe nam oferować możliwie najtańszy produkt o możliwie największej jakości. W realnym świecie nie ma jednak czegoś takiego, jak idealnie wolny rynek, co oznacza w praktyce, że informacja klienta jest bardzo ograniczona. Internet w tym pomaga, ale tylko w nieznacznym, znacznie przecenianym stopniu. Dla firm przełożenie praktyczne tego faktu jest ogromnie istotne, ponieważ klient jest w stanie realnie skorzystać z tylko tej oferty, którą znajdzie. Sprawa jest banalnie prosta, ponieważ typowy internauta sprawdza tylko trzy pierwsze oferty, jakie pojawią się w wynikach wyszukiwania konkretnej frazy. Efektem tego jest sytuacja, w której do porównania trafiają tylko oferty trzech podmiotów, a wszystkie inne po prostu nie istnieją. Można mieć najlepszą cenę i najwyższą jakość, ale jeśli firma pojawia się na drugiej stronie wyników wyszukiwania, na pewno znakomita większość osób nawet nie będzie wiedziała, że taka oferta się pojawiła.

Z tego powodu pozycjonowanie w Google bywa zdecydowanie ważniejsze od jakości produktów i niskich cen. Jest to oczywiście sytuacja patologiczna, ale w warunkach dalekiego od ideału wolnego rynku nie da się jej obejść, a przynajmniej na razie nie wiemy, w jaki sposób można to zrobić. Dla przedsiębiorców jest oczywiste, że pozycjonowanie w Google jest dla nich absolutną koniecznością.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *